تاریخچه


تاریخجه فدراسیون نجات غریق جمهوری اسلامی ایران

در سال ١٣١٤ آقای گیبسون " GIBSON " به عنوان مشاور ورزشی بدون مرز به ایران سفر کرده و ضمن تدریس تربیت بدنی ، اولین کلاس نجات غریق را در تهران ( اردوگاه منظریه ) برگزار نمود. دکتر حسین بنایی یکی از شاگردان ممتاز این دوره ، از سال ١٣١٧ تا سال ١٣٢٣ به تدریس روش های نجات غریق و شنا در دانشکده تربیت بدنی تهران پرداخت . سپس یکی دیگر از شاگردان دکتر بنایی ، آقای داوود نصیری مسئولیت سازمان نجات غریق ایران را بر عهده گرفت و ایران در سال ١٣٤٢ به عضویت کامل F.I.S. در آمد. در سال ١٣٥٣ " سازمان نجات غریق ایران " به فدراسیون نجات غریق ایران " تغییر نام داد و آقای نصیری به عنوان اولین رئیس این فدراسیون منصوب گشت. اسامی پیشکسوتان نجات غریق در ایران از ابتدا : ١- آقای داود نصیری ٢- آقای ابراهیم نعمتی ٣- ابراهیم اسفندیار ٤- مرحوم آقای میر یحیی سرابی ٥- آقای بهروز اسفندیاری ٦- مرحوم سردار ماوندادی ٧- مرحوم آقای نیک رفتار ٨- مرحوم احمد قریشی در نیمه سال ١٣٦٨ با مدیریت جدید آقای سید مصطفی میر سلیم و آقای بهروز اسفندیاری ، این فدراسیون به توسعة فعالیت های گسترده خود پرداخت. از جمله این فعالیت ها می توان به این موارد اشاره نمود: تشکیل مدرسه دانش آموزی نجات غریق در سراسر کشور، افزایش تعداد منجیان غریق از ٥٩٦٠ به بیش از ٥٠٠٠٠ نفر ، آموزش منجی غریق غواص ، برگزاری مسابقات ملی ومسابقات خاور میانه هرساله در بخش بانوان و آقایان و کسب مقام اول ، شرکت در مسابقات آسیا ( کسب مقام دوم ) و مسابقات آسیا- اقیانوسیه ( کسب مقام سوم) ، شرکت در کلاس ها و مجامع بین المللی، تربیت ١٠ مدرس بین المللی نجات غریق و ٢٥ مدرس بین المللی غواصی در بخش آقایان و ١٥ نفر در بخش بانوان، تقویت امور آموزشی ، چاپ ١١ جلد کتاب تخصصی ، تهیه قوانین مربوط به مدیریت استخرها و اماکن دریایی ، تهیه جزوات مربوطه و علائم هشدار دهندة استخر ها و اماکن دریایی و تهیه نقشه نقاط کور و خطر آفرین سواحل . با توجه به آنکه مسئولیت توسعه نجات غریق خاورمیانه با فدراسیون نجات غریق ایران می باشد ، هرساله کلاس های نجات غریق بین المللی از سوی مدرسان ایرانی در کشور های عربی برگزار می گردد. فدراسیون نجات غریق و غواصی جمهوری اسلامی ایران درحال حاضر با برخورداری از چهار عضو در فدراسیون بین المللی نجات غریق ( آقای سید مصطفی میرسلیم ، پشتیبان نجات غریق جهان ، آقای بهروز اسفندیاری رئیس منطقۀ غرب آسیا اقیانوسیه و نایب رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه ، خانم مریم صاحب الزمانی عضو کمیسیون نجات در فدراسیون جهانی و عضویت کامل در فدراسیون غواصی جهان C.M.A.S. ( آقای سید مصطفی میرسلیم , عضو کمیته فنی و کمیته علمی غواصی جهان ) به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

 تاریخچه غواصی در ایران

فدراسیون نجات غریق دررابطه با مسایل امداد ونجات به آشنایی به فن غواصی احتیاج داشته و به همین دلیل فدراسیون جهانی نجات غریق (ILS ) یکی از معتبر ترین مراکز آموزش منجی غواص در تمام سطوح در جهان می باشد و فدراسیون غواصی جهان در امور آموزش فدراسیون نجات غریق را هم سطح خود میداند . اما بدلیل اینکه کشور ما ارتباط دیگری با (CMAS ) اتحادیه غواصی جهان داشته باشد در سال ١٣٧٢ نسبت به تشکیل کمیته غواصی اقدام شد و غواصی آزاد بطور جدی مورد پیگیری قرار گرفت. امور غواصی در کشورمان قبل از انقلاب اسلامی در اختیار نیروی دریایی بود و پس از انقلاب هم در زمان جنگ تحمیلی غواصان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش خوبی را ایفا نمودند . اولین غواصی آزاد به حدود سال ١٣٤٨ بر می گردد که آقای خسرو بحرینی با تاسیس شرکتی بنام آرتیموس آن را بنا نهاد . در آن زمان دو نفر از مدرسین ،که در حال حاضربا فدراسیون نجات غریق و غواصی همکاری دارند، از شاگردان ایشان بودند و متاسفانه بدلیل عدم شناخت مردم از غواصی موفق به ادامه کار نشد و همچنین در شرکت نفت فلات قاره مشغول بکار شدند و در انجام طرحهای شرکت نفت فعالیت داشتند . در سالهای بعد و بخصوص در سالهای اخیر به منظور رشد این رشته چندین کلاس بین المللی تربیت مدرس غواصی تشکیل گردید که ١٥ نفر از بانوان و ٢٥ نفر از آقایان دوره مدرسی را گذرانده و مشغول فعالیت می باشند . هرساله کلاسهای غواصی بین المللی متعددی در درجات مختلف در بخش بانوان و آقایان برگزار می شود و کسانیکه دوره سه ستاره خود را به پایان برسانند در کلاس آمادگی شرکت کرده و با حضور مدرسین بین المللی از فدراسیون غواصی جهان در یکی از جزایر قشم و کیش دوره مدرسی غواصی را خواهند گذراند. با توجه به فعالیت های مناسب در سالهای اخیر در رشته غواصی و سازماندهی آن ،از نظر اتحادیه غواصی جهان این رشته در ایران به عنوان فدراسیون شناخته شد و در حال حاضر مانند دیگر رشته های ورزشهای آبی مانند شنا و قایقرانی در دل فدراسیون نجات غریق و یکی از رشته های آن محسوب می شود . همه ساله مسابقات استخری و دریایی این رشته نیز به عنوان قهرمان منجی غواص برگزار می شود . به کلیه علاقمندان توصیه می شود که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی این رشته جذاب تفریحی - ورزشی حتی برای استادان و هنرجویان آسیب پذیر و خطرناک بوده و باید با مطالعه و پیگیری مسایل جدید علمی بروز و با مشورت با مسئولین غواصی فدراسیون عمل نمایند که محل آن در خیابان ورزنده پلاک ١٢طبقه اول و تماس از طریق تلفن ٣٣٣- ٨٨٨٦١٢٢٢ می باشد .

 

تاریخچه غواصی تفریحی ورزشی

فعالیت اتحادیه بین المللی غواصی (C.M.A.S) در سال ١٩٥٩ میلادی مطابق ١٣٣٨ شمسی در موناکو در کشور فرانسه به مدیریت جاکواس ایف کاسترا شروع شد و مورد قبول سازمانها و کمیته های بین المللی واقع شده است .

 

تمام حقوق مادی ومعنوی این وب سایت ، متعلق به هیئت غریق نجات کل استان خوزستان می باشد. طراحی شده توسط پویا پردازان ماندگار